Fortinetin NP7si 5Gde Yüksek Ölçeklenebilirlik Zorunluluğunu Sağlamanın Anahtarıdır

5G’nin mevcudiyeti, 5G dönemi olarak bilinmesi muhtemel olan şeyler başladığında, işletmelerin, endüstrilerin, tüketicilerin ve operatörlerin bunun için belirlediği çok yüksek beklentileri karşılama yeteneğini sağlamak için birkaç göz korkutucu sorunun ele alınması gerekir. Değişimi mümkün kılma ve yeniliği teşvik etme kabiliyeti büyük ölçüde bir dizi faktöre dayanmaktadır ve bunlardan iki tanesi, genellikle gözden kaçan, dönüşüm için tam potansiyelini elde etmenin merkezinde yer almaktadır:

1. Yüksek Ölçeklenebilirlik

5G ile, her şeyin duyulmamış hacimlerinden bahsediyoruz: Mobil geniş bantta (eMBB) 10 kat artış, bağlı cihazların süper yüksek yoğunluğu desteği – kilometrekare başına 1 milyon cihaza (mMTC) ve ultra düşük gecikme (URLLC) ile ultra güvenilirlik sağlama yeteneği. Bu yeni ölçütler ve daha çok onlar gibi mobil ağlarda “ölçeklenebilirlik” terimini yeniden tanımlıyor.

Bu 5G mobil ağlarda basit ölçeklenebilirlik yeterli değildir. 5G hiper ölçeklenebilirlik sağlar ve gerektirir. Bu, daha hızlı 4G hizmetleri sağlamanın ötesine geçer. 5G, toplumumuzdaki çok çeşitli sektörlerde küresel inovasyon için temel oluşturma potansiyeline sahiptir. Ancak bunu başarmak, Mobil Şebeke Operatörlerine (MNO’lar) ve teknoloji satıcılarının son derece karmaşık teknolojiler ve mimarilerle iç içe geçebilmesine bağlıdır.

Doğru yapılırsa, sonuç, bir dizi ölçeklenebilir ve sarf malzemeleri hizmetleri ve sadece müşterilerin dijital evrim ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp aynı zamanda bunları aşan kullanım örnekleri olacaktır. Tabii ki, bu hem nitel (önceki nesil mobil çözümlerde mevcut olmayan teknolojilerin tanıtımı) hem de nicel (yeni teknolojilerin, mimarilerin ve üçüncü tarafların sayısı) verilen faktörleri elde etmek kolay olmayacaktır. bir hizmet ve / veya kullanım örneği sunmak için gereklidir).

Gelişmiş Mobil Geniş Bant (eMBB), devasa Makine Tipi İletişim (mMTC) ve Ultra Güvenilir Düşük Gecikmeli İletişim (URLLC), 5G kullanım durumlarının yapı taşları olarak göz önüne alındığında, aşırı ölçeklenebilirlik sağlamak için iç içe teknolojiler ve mimarilerin bir karışımına duyulan ihtiyaç zorunlu. Şaşırtıcı sayıda bağlı cihazdan (makineler, arabalar, insanlar, altyapılar vb.), Üretilen, iletilen, depolanan ve analiz edilen devasa miktarda veriye dağıtılmış bilgi işlem, depolama ve ağın çeşitliliği ve miktarına kadar tüm bunları desteklemek için gerekli kaynaklar – aşırı ölçeklenebilirliği sağlama ve destekleme yeteneği 5G’nin başarısı için anahtardır.

2. Güvenlik

5G varsayılan olarak geçmiş mobil nesillere göre daha güvenli olmasına rağmen, güvenlik 5G ortamlarında oynamadan önce gelen her şeyden çok daha büyük bir role sahiptir. Bu güvenliğin kritik bir yönü, mobil altyapının kendisini siber saldırılardan, yanlış kullanımdan ve ilgili sonuçlardan korumaktır. Bir mobil altyapının sinyal ve kullanıcı düzleminin güvenliğini sağlamak 4G uygulamalarından geçmesine rağmen, 5G tabanlı hizmetlerin işletmeler, endüstriler ve altyapılara yönelik kritikliği, artık onu tehdit aktörleri için özellikle cazip bir hedef haline getirmektedir.

5G’ye özgü ikinci bir özellik, teknolojinin desteklediği hizmetlerin ve kullanım durumlarının korunmasıdır. Onların sürekli benimsenmesi, geniş kullanılabilirliği ve genel başarısı büyük ölçüde her kullanım durumunun karmaşık teknoloji ve ortak ekosisteminin uçtan uca güvenliğine bağlı olacaktır.

Bu güvenlik senaryolarının her ikisi için de açık olan, güvenlik çözümlerinin daha önce hiçbir güvenlik çözümünün sağlayamadığı hızlarda denetim, önleme ve algılama sağlayabilmesidir. Ancak, hiper ölçekli ortamları gereken hızlarda koruma yeteneği olmadan, güvenlik ya 5G’nin sağlamak için hazırladığı devrimi önleyecek bir darboğaz haline gelecektir ya da kuruluşların iş hedeflerine ulaşmak için kritik güvenlikten vazgeçmesi gerekecektir. Bunların hiçbiri kabul edilebilir bir seçenek değildir.

5G Yeni NP7 Hiper Ölçekli Güvenlik Donanımı Gerektirir

Bu iki 5G gereksinimi göz önüne alındığında – aşırı ölçeklenebilirlik ve güvenlik – hiper ölçeğe uygun bir güvenlik altyapısının mutlak bir gereklilik olduğu açıkça görülür: sadece 5G altyapısının tamamını kapsamakla kalmaz, aynı zamanda tüm teknoloji, ekosistem karışımı boyunca iç içe geçebilir ve kullanım örnekleri.

Bu nedenle Fortinet’in yeni Ağ İşlemcisi NP7′nin son duyurusu 5G güvenliği için çok alakalı ve önemlidir.

Nedenini açıklamadan önce, bazı okuyucuların yumruklarını gökyüzüne doğru yükselttiklerini ve “5G’de ASIC mi? Sanallaştırılmış / kapsayıcı bir ortam olması gereken bir donanım mı? Güvenlik bir Sanal Ağ İşlevi (VNF) olmalı! ”

Ve evet, 5G altyapısı boyunca kullanılan bulut teknolojileri (Yeni RAN [NR], 5G Çekirdek [5GC], Telco bulut ve Çok Kiracılı Kenar Hesaplama [MEC]), benzersiz özelliklerden bazılarına olanak sağlayan temel yapı taşlarıdır 5G taşıyor. Ve bu zorluğu gidermek için Fortinet, kontrol ve kullanıcı düzlemlerindeki farklı altyapı bileşenlerini koruyan çevik ve ölçeklenebilir güvenlik sağlamak ve çeşitli kullanım durumlarını ve ekosistemlerini güvenli hale getirmek için bu ortamların her birine entegre olan güvenlik VNF’leri geliştirdi. gereklidir.

Bununla birlikte, 5G altyapısı boyunca hiper ölçekli güvenlik hizmetlerinin sürekli kullanılabilirliğinin gerekli olduğu iyi bilinen alanlar vardır. Bu durumlarda, VNF’ler etkili olmayabilir ve bu nedenle yetersiz olabilir. Maliyet / performans, enerji verimliliği, fiziksel ayak izi ve uygulama kolaylığı gibi hususlar nedeniyle Fiziksel Ağ Fonksiyonu (PNF) güvenliği, en azından kısa ve orta vadede gereklidir. Bunlar arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, ana taşıyıcı bağlantısı (N3) için Güvenlik Ağ Geçitleri (SecGW), büyük Taşıyıcı Sınıfı NAT (CGNAT), PDN güvenliği için 5G Çekirdek ve Dolaşım güvenliği bulunabilir.

Öngörülebilir gelecek için, özellikle 5G ölçeklendikçe ve geliştikçe, hibrid güvenliğin, güvenlik VNF’leri (VM’ler ve kaplar) ve PNF’lerin bir karışımı ile uygulanması gerekecektir. Fortinet’in NP7 destekli, taşıyıcı sınıfı FortiGate PNF’leri, 5G’nin gerektirdiği hiper ölçekli güvenlik performansı, ultra düşük gecikme ve verimlilik sağlamada kritik bir rol oynayacak:

  •     4G / 5G çekirdek ana taşıyıcıya 5G Radyo Erişim Ağı (RAN) katlanarak büyüyor ve 5G ile gelen gelişmiş geniş bant bu büyümeye büyük katkı sağlayacak. Çok operatörlü RAN (RAN paylaşımı) ve kritik görev trafiği, erişim noktasında şifreleme ve kimlik doğrulamanın kullanılmasını zorunlu kılar. Bu, büyük, tek akışlı IPSec VPN’nin de zorunlu hale geleceği anlamına gelir. NP7 işlemci tarafından sağlanan 65Gbps IPSec verimi ve çok sayıda VPN, bu gereksinimi verimli bir şekilde karşılayan ilk çözümdür.
  •     NP7 tarafından sağlanan 100 GB’ın üzerinde işlem hacmi ve 2 Milyon yeni oturum / saniye kurulum hızı (günlük kaydı ile) ile büyük CGNAT performansı da sağlanır. Çoklu NP7 yapılandırması ile donatılmış bir FortiGate cihazı, harici Paket Veri Ağları (PDN’ler) için gereken çok sayıda oturumu desteklemek için 1 TB CGNAT’ın ötesine ölçeklenebilir.
  •     NP7 aynı zamanda GTP desteğiyle (hem 4G hem de 5G’de kullanılan) kullanıcı düzlemidir ve 5G kullanıcı düzlemi trafiği için hiper ölçekli güvenlik sağlar – tek bir FortiGate PNF’de çoklu 100Gbps verimle.
  •     NP7, oturum başına ve uygulama trafiği hizmet kalitesini korumak için silikon tabanlı QoS sağlar. Bu, görev açısından kritik ve gecikmeye duyarlı veri akışlarının, sıkışık arabirimler durumunda düşük öncelikli / QoS oturumlarından etkilenmemesini sağlar.
  •     Her bir NP7′nin gecikmesi, ultra düşük gecikme ve kesintisiz kullanılabilirlik sağlamak için tek haneli mikrosaniye, hatta yoldaki bir çarpma ile de ölçülür.
  •     DDoS hafifletme, aynı zamanda bir DDoS saldırısı durumunda iş sürekliliği ve hizmet kullanılabilirliğini sağlamak için NP7′nin HW’sine de yerleştirilmiştir.
  •     Enerji tasarruflu operasyonlar, NP7 başına tahmini 20W güç bütçesi ile de desteklenmektedir.

5G’yi Güçlendirme Fortinet NP7 Ağ İşlemcisiyle Başlıyor

Bütün bunlar 5G için Fortinet NP7 destekli FortiGate PNF’nin gücünü ve faydalarını gösterecek. VNF’lerle aynı seviyede performans sağladığınızı (çeviklik ve sık otomatik ölçeklendirmenin gerekli olmadığı yerlerde) hayal edin ve Fortinet’in yeni NP7′sinin neden 5G için gereken hiper ölçekli güvenlik altyapısını sağlamanın anahtarı olduğunu anlayacaksınız.

En son ürün duyurularımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Fortinet’in siber güvenlik ve ağ uzmanları için küresel sanal etkinliğini kaçırmayın. Buradan kaydolun .

Fortinet kullanıcı topluluğumuza (Sigorta) katılın. Fikirlerinizi ve geri bildirimlerinizi paylaşın, ürünlerimiz ve teknolojimiz hakkında daha fazla bilgi edinin veya meslektaşlarınızla bağlantı kurun.

Yeni FortiGate 1800F hakkında daha fazla bilgi için buraya , yeni nesil Fortinet NP7 işlemci hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın . Kombinasyon, benzeri görülmemiş performans ve FortiGate’in pazar lideri güvenlik çözümleri ve hizmetlerini geniş bir yelpazede sunuyor.

1,381 total views, 1 views today