Fortinet Secure Processing Birimlerine Genel Bakış (FortiASIC)

Fortinet, temel kurucu ilkelerinden birini yerine getirmek için yeni Güvenli İşleme Birimleri (SPU’lar) geliştirmeye ve oluşturmaya devam ediyor: güvenlik cihazları hiçbir zaman bir ağ ve güvenlik mimarisi içinde bir performans darboğazı olmamalı ve görünürlük, kullanıcı deneyimi veya  gerekli uygulama performansı elde etmek için güvenlikten ödün vermemelidir. Kısacası, dijital inovasyon vaadini gerçekleştirmek için devamlı çalışmaktadır.

Network Processor 7 (NP7)

Ağ İşlemcileri, ağ işlevleri için benzersiz performans ve durum bilgisi olan güvenlik duvarı işlevleri için hiper ölçek sağlamak üzere aynı anda çalışır.

Ağ İşleme Birimi (Networking Processing Unit): Yüksek Ölçek için Tasarlanmıştır.

NP7, IPv4, IPv6, tek noktaya yayın ve çok noktaya yayın gibi CPU’ları yavaşlatan işlevleri hızlandırmak için ağ katmanında çalışır. Buna ek olarak NP7, donanım günlüğü ve ilke uygulama sağlarken IPsec şifre çözme, VXLAN sonlandırma ve adres çevirmeyi hızlandırır.

NP7′nin Temel Avantajları

Yüksek bant genişlikli internet2 siteleri için 100 Gb / sn veri akışına sahip tek oturum akışı.

Yüksek talep gören e-ticaretin gerektirdiği şekilde donanımda saniyede milyonlarca bağlantı.

Finansal borsa tarafından çağrılan tek haneli mikrosaniye gecikme süresi.

NP7 Avantajları :

Specification FortiGate 1800F (NP7 ASIC) Security Compute Rating
Firewall 195 Gbps 14x
IPsecVPN 60 Gbps 14x
Threat protection 10 Gbps 3x
SSL inspection 15 Gbps 20x
Concurrent sessions 12M 4x
Connections per seconds 500K 4x

Content Processor 9 (CP9) :

Ana CPU’nun yardımcı işlemcisi olarak, İçerik İşlemcileri, kaynak yoğun işlemeyi yükler ve güvenlik işlevlerini hızlandırmak için içerik denetimini yönlendirir.

Content Precessor : Koruma için Tasarlandı

Dokuzuncu nesil Fortinet İçerik İşlemcisi CP9 koruma için tasarlanmıştır. CP9, CPU ortak işlemcisi olarak çalışır ve SSL / TLS şifre çözme (TLS1.3 dahil), IPS ve antivirüs gibi kaynak yoğun güvenlik işlevlerini üstlenir, böylece CPU diğer önemli görevleri gerçekleştirebilir.

CP9 aynı zamanda uygulama tanımlaması için kullanıcı deneyiminden ödün vermeden gerçek zamanlı trafiğin hızlı bir şekilde incelenmesini sağlar. Ayrıca, tam ağ görünürlüğü sağlar, böylece kör noktaları ortadan kaldırır.

CP 9 Temel Avantajlar

Karmaşıklığı azaltırken iç ve dış riskleri yönetir

Kullanıcı deneyimini optimize ederken uygulamaları korur

Performans bozulmasını en aza indirmeden kör noktaları giderir

CP9 Avantajı

Fortinet, 2019 NSS Labs Yeni Nesil Güvenlik Duvarı Grubu Test Sonuçlarında SSL denetimi üzerinde minimum etkiyle yüksek performans gösterdi.

System-on-a-Chip 4 (SoC4) :

Ana CPU’nun yardımcı işlemcisi olarak, İçerik İşlemcileri, kaynak yoğun işlemeyi yükler ve güvenlik işlevlerini hızlandırmak için içerik denetimini yönlendirir.

System-on-a-Chip: Verimlilik için Tasarlandı.

Dördüncü nesil Çip Üzerindeki Fortinet Sistemi SoC4, müşterinin WAN kenarı dönüşümünü endüstrinin en yüksek Güvenlik Bilgi İşlem Puanlarıyla destekliyor. SoC4, ağ ve içerik işleme işlevlerini tek bir yonga üzerinde birleştirerek hızlı uygulama tanımlama, yönlendirme ve kaplama performansı sunar.

SoC4, hızlı ve uygun maliyetli bir yonga üzerinde Katman 7 güvenlik duvarı da dahil olmak üzere tam entegre bir güvenlik fonksiyonları setidir. En iyi son kullanıcı deneyimi için yüksek performans gereksinimlerini karşılar ve SD-WAN ortamlarında dağıtılan şubeleri korur.

SoC4′ün Temel Avantajları

Operasyonları ve otomasyonu basitleştirir

Düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO) ile yüksek performanslı uygulama deneyimi sunar.

SoC4 Avantajları

Specification FortiGate 40F (SOC4 ASIC) Security Compute Rating
Firewall 5 Gbps 9x
IPsecVPN 4.4 Gbps 23x
Threat protection 0.60 Gbps 3x
SSL inspection 0.31 Gbps 4x
Concurrent sessions 700,000 5x

1,694 total views, 1 views today