Fortilogger – Hotspot Ayarları

Hotspot Ayarları

FortiLogger Hotspot Modülünü aktif hale getirmek için FortiLogger üzerinde Hotspot Ayarlarını ve FortiGate cihazınızda gerekli ayarları tamamlamanız gerekmektedir. Hotspot modülü FortiGate ile entegre çalışmaktadır. FortiLogger hotspot FortiAP veya diğer marka AP’ler ile çalışmaktadır.

hotspot_temel_ayarlar

FortiLogger Hotspot cihaz ve grup ayarları

FortiLogger Hotspot Modülü aynı anda birden fazla FortiGate cihazı ile çalışabilmektedir. Kayıtlı cihazlarınız için Hotspot entegrasyonu aşağıdaki şekilde yapılabilir:

1. Cihazınızı seçin.
2. Seçtiğiniz cihaza göre “Doğrulama Portalı” linki oluşacaktır. Bu linki kopyalayarak FortiGate arayüzünde Hotspot doğrulama adresi alanına yapıştırın.
3. FortiGate arayüzünde tanımlayacağınız hotspot kullanıcı grup adını tanımlayınız.
4. Grup türünü Misafir (Guest) olarak tanımlayın.
5. Misafir Grup Sonlanma süresini tanımayın. Süre dakika cinsinden maksimum 720 dakika (12 saat) olarak tanımlanabilmektedir.

Doğrulama sayfası ayarları :
Hotspot doğrulama sayfasında Hotspot kullanıcılarının göreceği metinleri ayarlayabilirsiniz.
Karşılama Metni, Açıklama Başlığı, Açıklama Metni alanlarını doldurun. Bu alanlar boş bırakıldığında hotspot kullanıcılarına varsayılan karşılama metinleri gösterilecektir.
Sayfanın sağ tarafında bulunan pencerede doğrulama sayfasının önizlemesini görebilirsiniz.
Doğrulama türü seçimi:

1.TCKN ile Doğrulama

Bu seçenek seçildiğinde kullanıcılar TC Kimlik numarası, Ad, Soyad ve Doğum yılı bilgilerini girerek nüfus Müdürlüğü sistemi üzerinden doğrulanmaktadır. Kullancılar sistemde TC Kimlik numaraları ile gösterilecektir.

2.SMS ile Doğrulama

SMS doğrulama işlemi kullanıcının girdiği cep numarasına gönderilen doğrulama kodunun girilmesi ile gerçekleştirilmektedir.
Hotspot kullanıcılarına gidecek SMS metni “SMS Şablonu” alanına girilerek tanımlanabilir. SMS şablonunda #CODE# alanının olması zorunludur. Bu alan doğrulama kodu için kullanılacaktır.
Kullanıcılar sistemde Cep numaraları ile gösterilecektir.

 

3.SMS ve TC Kimlik No ile Doğrulama

SMS ve TC Kimlik numarası doğrulama işlemi kullanıcının girdiği cep numarasına gönderilen doğrulama kodunun ve geçerli TC kimlik numarasının girilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Hotspot kullanıcılarına gidecek SMS metni “SMS Şablonu” alanına girilerek tanımlanabilir. SMS şablonunda #CODE# alanının olması zorunludur. Bu alan doğrulama kodu için kullanılacaktır.
Kullanıcılar sistemde Cep numaraları ile gösterilecektir.

 

 

4.Captive Portal Doğrulama

Captive Portal Doğrulamanın etkinleştirilmesi için Hotspot Grup Türünün “Güvenlik Duvarı (Firewall)” olarak tanımlanması gerekemektedir. FortiGate tarafında tanımlanmış kullanıcılar CaptivePortal ile hotspot doğrulaması yapabilir.

Kullanıcılar sistemde FortiGate kullanıcı adı ile gösterilecektir.
Gizli Kelime ile iki faktörlü doğrulama
Tanımladığınız hotspot’un üçüncü kişiler tarafından kullanımını engellemek için gizli kelime ile iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. Bu ayarı yaptığınızda doğrulama sayfasında kullanıcılara doğrulama seçeneğinin yanı sıra tanımlayacağınız gizli kelime de sorulacaktır.
Gizli kelimeyi etkinleştirmek için
1. “Gizli kelime ile iki faktörlü kimlik doğrulamayı aç” seçeneğini işaretleyin
2. Gizli kelimeyi tanımlayın.

7,673 total views, 2 views today