C++ Java’dan daha hızlıysa, Java nasıl oluyor da her kurumsal uygulamada kullanılıyor?

Her şeyden önce, C++’ın genel olarak Java’dan daha hızlı olmadığını söyleyen herkes açıkça önyargılıdır ve gerçekleri görmezden gelir. Orada tüm Java vs C++ kıyaslamalarına bakın ve hemen hemen her durumda C++’ın Java’dan daha iyi performans gösterdiğini göreceksiniz.

Asıl sorunuzu yanıtlamak için, çoğu kurumsal uygulama için neden C++ yerine Java’nın seçildiğinin yanıtı çok yönlüdür. Java’nın bu tür bir yazılım için seçilmesinin bazı temel nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Genelde Java’yı programlamak daha kolaydır. Bu genellikle daha kısa geliştirme süresi anlamına gelir.
  • Çoğu üniversite bu dili Bilgisayar Bilimleri öğrencilerine kod yazmaya alıştırmak için kullandığından Java programcıları çoktur.
  • Bir noktada Java hakkında çok fazla yutturmaca vardı. Bazen bu alandaki insanlar yeni, en parlak şeye bakarlar ve onu kullanmaları gerektiğine karar verirler. Daha yeni, daha iyi anlamına mı geliyor? Bu her zaman böyle değildir, ancak bazıları bunun olduğuna inanabilir.
  • Bir kurumsal uygulama için uygulamayı Java yerine C++ ile yazarken elde ettiğiniz performans kazanımları genellikle çok fazla önemli değildir. Java, C++’dan daha yavaştır ancak yine de büyük yazılım parçalarını uygulamak için yeterince hızlıdır.
  • Java biraz daha yüksek seviyeli bir dildir. C++’da çok fazla eliniz yok. Bu, özellikle bellek yönetimi söz konusu olduğunda özellikle doğrudur. C++ ile bellek yanlış işlenirse, hatalar ve güvenlik açıkları oluşturma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Java ayrıca çöp toplanır ve bu, bellek yönetiminin doğru ve hatasız yapılmasını sağlamanın yükünü hafifletir.
  • Java, platformdan oldukça bağımsızdır, bu da onu çeşitli makinelerde/platformlarda çalışması gereken çözümler için çekici kılar.

Diğer birçok faktör açıkça devreye girebilir. Sonuç olarak, yazılan çoğu yazılım o kadar zamana duyarlı değildir ki, her nano saniyeyi kurtarmak için her seferinde en hızlı dili seçmeniz gerekir. Modern donanım çok hızlıdır ve modern derleyiciler/yorumlayıcılar o kadar gelişmiştir ki, bir geliştiricinin gerçekleştirme ihtiyacı duyduğu herhangi bir mikro optimizasyondan neredeyse her zaman daha verimli kod üretebilirler.

Bütün bunlar söyleniyor. Java harika bir dildir ve kurumsal uygulamalar yazmak için oldukça hızlıdır. Bu nedenle, C++ veya Java arasındaki seçim, en hızlı olanı seçmekle ilgili değil, daha çok oyunda olan projeye özgü diğer faktörlerle ilgili olmalıdır.

Ayrıca, ne olursa olsun yazılan her yazılım parçası için her iki dilin de seçim olması gerektiğine sizi ikna etmeye çalışan herhangi bir Java veya C++ uzmanına aldırmayın. En azından söylenecek şeylerden uzaklar. Teknik dogmalardan kaçının.

4,982 total views, 1 views today