FortiGate – URL Filtering: Exempt, Allow, Monitor, Block Seçenekleri

URL Filtreleme, tehlikeli veya uygunsuz web sitelerini ziyaret engellemek için FortiGate Firewall üzerinde güçlü bir özelliktir. Bir web sitesi filtrelemek için kullanılabilir 4 seçenek vardır.

 1. Allow
  Özellikle kullanıcıların belirli bir web sitesine erişmek için izin verir. Gerektiği gibi Web sitesi trafiği muayene için ek Fortinet güvenlik işlevlerine aktarılır.
 2. Block
  Potansiyel olarak tehlikeli veya uygunsuz web sitelerine erişmesini engelleyen ve erişim engellendi olduğunda kullanıcıya bir uyarı mesajı verir.
 3. Monitor
  Özellikle kullanıcıların belirli bir web sitesine erişmek için izin verir. Web sitesi trafiği, ek Fortinet güvenlik fonksiyonlarını atlamasına izin verilir. Bu seçenek yalnızca tam güvenilir web siteleri için kullanılmalıdır.
 4. Exempt
  Özellikle kullanıcıların belirli bir web sitesine erişmek için izin verir. Web sitesi trafiği, ek Fortinet güvenlik fonksiyonlarını atlamasına izin verilir. Ancak, bağlantı, varolan bağlantının sonraki tüm yeniden olacak ek Fortinet güvenlik fonksiyonlarını bypass yani muafiyet devralır. Muafiyet, bağlantı zaman aşımında iptal edilir.

Bu seçenekler basit görünsede, kullanımda oldukça önemlidir. Mesala emin olmadığınız sitelerde asla Exempt kullanmamalısınız. Allow veya Monitor durumlarında cihaz gerektiğinde virus taramasınıda açtığından %100 emin olmadığınız siteleri exempt yapmaktan kaçınınız.

 

6,291 total views, 1 views today